Katalóg
Načítavanie ...
Štítky
Prvá tabuľa série predstavujúca cicavce strednej Európy sa venuje radu šeliem. Z celkových 11 čeľadí šeliem žije na mapkou vyznačenom území 6 čeľadí: kunovití, medvedíkovití, medveďovití, psovití a mačkovití, morskí zástupcovia patria do čeľade tuleňovitých.
Rad sudokopytníkov sa venuje v poradí druhá tabuľa cicavcov. Z neprežúvavých predstavuje čeľaď ošípaných, z prežúvavcov to sú čeľade jeleňovité a turovité.
Tabuľa predstavuje lietajúce cicavce (lietadlá) strednej Európy - netopiere. Čeľaď vrápencovitých, tadaridovitých a netopierovitých.
V strednej Európe žijú z prvého rádu zástupcovia troch čeľadí (ježkovití, rejskovití, krtkovia), králik a oba zajace patria do čeľade zajacovitých.
V poradí piata tabuľa cicavcov vyobrazuje zástupcov týchto čeľadí hlodavcov: veveričité, bobrovité, škrečkovití, plchovití, slepcovité a nutriovité.
Sériu tabúľ predstavujúcu cicavce strednej Európy uzatvára zoznam ďalších čeľadí hlodavcov: hrabošovití, myšovití a myškovkovití.
Schéma kostry koňa zobrazuje skelet koňa . Detailne sú popísané kosti končatín, lebky, panvice a stavcov. Na plakáte nájdete popisky v latinskom, nemeckom a anglickom jazyku . Schéma je vhodná pre študentov veterinárnych odborov , ale aj do veterinárnych ordinácií a na veterinárnej kliniky.
Schéma kostry koňa zobrazuje skelet koňa . Detailne sú popísané kosti končatín, lebky, panvice a stavcov. Na plakáte nájdete popisky v latinskom, nemeckom a anglickom jazyku . Zľava z dôvodu poškodenia pravej strany. Na sklade 1 ks.
Schéma popisuje kostru psa doáceho . Detailne je rozobraná štruktúra panvových a hrudných končatín, lebky, stavcov a panvy . Tento plagát je vhodný pri štúdiu anatómie psa , využitie však nájde aj vo veterinárnych ordináciách. Na schéme nájdete latinské, nemecké a anglické popisky.
Na nástennej tabuli je vyobrazených celkom 57 druhov vtákov - spevákov. Táto tabuľa patrí k najúspešnejším tabuliam vôbec.
Od najväčších k najmenším zoradené najčastejšie chované plemená psov urobia radosť najmä malým chovateľom.
Obojživelníky so skupinami chvostých mlokov a bezchvostých žiab veľmi podrobne predstavuje text na prednej aj zadnej časti tabule.
Paleontológia je stále sa rozširujúcim obrazom dávno zmiznutých svetov. Skameneliny v minulosti vymretých predstaviteľov najdôležitejších skupín bezstavovcov, odtlačky ich tiel, či len stopy po ich živote prehľadne zobrazuje 56 fotografií fosílnych nálezov z celého sveta.
Zo štyroch rádov plazov nachádzame v strednej Európe zástupcov korytnačiek a šupinatých plazov. Domov tu má 7 druhov užoviek, 4 druhy zmijí a 7 druhov jašteričiek.
Medzinárodná felinologická federácia (FIFe) v súčasnej dobe uznáva 31 plemien mačiek, ktorých štandardné vyobrazenie starostlivo korigovala Dr. Mária Říhová. Zaradenie do jednotlivých skupín a podrobnejšie údaje v texte.
Celkom 38 farebných ilustrácií manželov Knotkových vyberá z plemien ovčiarskych a pastierskych, pinčov, bradáčov, dogovitých plemien a švajčiarskych salašníckych psov, jazvečíkov, špicov a tzv. primitívnych plemien psov tie častejšie chované a širšej verejnosti.
Tabuľa je určená širšej verejnosti, je voľným pokračovaním tabule Plemená psov I s tým, že na tejto sú vyobrazené plemená zoradené podľa FCI do skupín 6.-10., tj duriči a farbiari, stavači, sliedičmi a retrievermi, plemená spoločenské a chrty.
Pre náročných akvaristov zaoberajúcich sa chovom rýb koralových útesov sú určené dve naše nástenné tabule. Prvá tabuľa zobrazuje zástupcov raja, holobruchých, sumcov, ďasien, pilonošov, voľnoostných, ropušnicotvarých a ostnoplutvých.
Druhá nástenná tabuľa pokračuje v predstavení rýb koralových morí. Táto kokrétna sa venuje zástupcom rýb rádu ostnoplutvých a štvorzubcov.
Nástenná tabuľa vyšla k 80. výročiu založenia Slovenského rybárskeho zväzu, z ktorého podnetu a na základe odbornej spolupráce s jeho predstavenstvom aj vznikla. Obsahuje 35 druhov rýb (s českými, slovenskými a latinskými popiskami), známych ako českým, tak slovenským rybárom.
Pivničce patria medzi najatraktívnejšie pavúky chované v zajatí. V sprievodnom texte sa dozviete, aké druhy a ako ich správať v teráriách a ďalšie zaujímavosti.
Nástenná tabuľa prehľadne zobrazuje sladkovodné ryby strednej Európy. Pre všetkých začínajúcich rybárov nepostrádateľná pomôcka.
Schéma svalstva koňa detailne zobrazuje jednotlivé svalové skupiny koňa domáceho. Popisky sú uvedené v nemeckom, anglickom aj latinskom jazyku. Veľmi vhodná je táto anatomická pomôcka pre študentov veterinárnych škôl, ale aj pre veterinárnych lekárov do svojich ordinácií.
Schéma svalstvo psa domáceho zobrazuje jednotlivé svaly psa . Popisky sú uvedené v latinskom, nemeckom a anglickom jazyku . Táto schéma je základnou pomôckou na štúdium anatómie psa pre študentov veterinárnych odborov , hodí sa však aj do veterinárnych ordinácií.
Tabuľa vznikla za podpory Českej inšpekcie životného prostredia. Upozorňuje na druhy zahrnuté do Dohovoru o medzinárodnom obchode ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).
Nástenná tabuľa zobrazuje zátišie povodia Amazonky - tropického dažďového lesa. Určené nielen malým objaviteľom.
Nástenná tabuľa zo série Vtáky strednej Európy. Táto konkrétna nástenná tabuľa sa venuje dravcom a sovám, teda dravým vtákom, ktorí svoju korisť chytajú do pazúrov. Zobrazení sú zástupcovia čeľadí krahujcovití, sokolovití a pustovití.
Nástenná tabuľa zo série Vtáky strednej Európy sa tentokrát venuje vodným vtákom. Na život vo vode a okolo nej sa špecializuje množstvo vtákov. Patria sem čeľade potáplicovití, potápkovití, kormoránovití a kačovití.
Nástenná tabuľa zo série Vtáky strednej Európy sa venuje vodným vtákom. Do skupiny vodných vtákov patria aj tie druhy, ktoré obvykle neplávajú, ale vodou sa brodia, či chodia po podmáčanom teréne. Patria sem čeľade volavkovité, bocianovité, ibisovité, chrapkáčovité, tenkozobcovité, guľkovité, slúkovité a čajkové.
K suchozemským vtákom patria okrem spevákov, ktorým sa venujú dve nasledujúce tabule, zástupcovia týchto čeľadí: tetrevovití, bažantovití, chrastalovití, dytíkovití, dropovití, holubovití, kukučkovití, rorysovití, mandelíkovití, ľadovci.
Väčšina našich vtákov patrí do rádu spevákov, ktorým je venovaná táto v poradí piata a ďalšia, šiesta nástenná tabuľa. Tu sú zaradení speváci z čeľade škovránkovitých, lastovičkovitých, trasochvostových, uhýkovitých, spevákovitých, penicovitých, zajačikovitých, lejskovitých, drozdovitých, škorcovitých a střízkovitých.
Na tejto nástennej tabuli, v poradí už šiestej, sú vyobrazení speváci, ktorí sú zaradení do čeľade: mlynárikovití, sýkořicovití, múdivláčkovití, sýkorovití, brhlíkovití, šoupálkovití, strnadovití, penkavovití, kravicovití, vrabcovití.
Ilustrátor Pavel Procházka umiestnil na výukovú tabuľu 19 morských vtákov z čeľadí kačice, slúkovité, ustricovikovité, guľkovité, chaluhovité, čajkové, rybákovité a alkovité.
Malebné výtvarné spracovanie témy Zvieratá na statku je určené našim najmenším: deťom v škôlkach a prvých ročníkoch základných škôl, malým počtárom i všetkým začínajúcim prírodovedcom, ktorým život v meste neumožní sa zoznámiť so všetkými domácimi zvieratkami tak, ako ich poznajú ich rovesníci na vidieku.